فروشگاه و سایت تخفیف هایپرشاین

هایپرشاین فروشگاه تخفیفی آنلاین و سایت اینترنتی تخفیف و خرید ارزان

تاریخچه تلویزیون - فروشگاه هایپرشاین

تاریخچه تلویزیون

تاریخچه تلویزیون tv.jpg

 

تاریخچه تلویزیون

 

تاریخچه تلویزیون برای هرکسی می‌تواند جذابیت خاص خودش را داشته باشد، این که بدانیم این جعبه جادویی شگفت‌انگیز از کجا پیدایش شده، داستان جذابی‌ست. تا به‌حال به اولین تلویزیون روی زمین فکر کرده‌اید؟ تلویزیون‌ها از روز اول همین‌قدر باریک، بزرگ و پیشرفته نبودند. همیشه کنترل نداشتند و با یک اشاره به حرفتان گوش نمی‌کردندسیر تاریخی تلویزیون ، مسیر طولانی و درازی است بین جعبه‌های مکانیکی تا تلویزیون‌های چند بعدی و پیشرفته‌ی امروزی. اگر دوست دارید با اجداد این وسایل پرکابرد و جادویی آشنا شید و شجره‌نامه‌شان را بدانید، همراهمان بیایید تا پرده از رازهای این خانواده برداریم.

 

سروکله‌ی اولین تلویزیون از کجا پیدا شد؟

سال ۱۸۶۲ یک دانشمند ایتالیایی به اسم کازلی، دستگاهی ساخت که تصاویر ساده را به کمک تلگراف مخابره می‌کرد. اختراع کازلی، پیش‌زمینه‌ی تولد یک موجود شگفت بود. سال‌ها طول کشید تا این دستگاه موفق به انتقال عکس شود. با این‌حال اولین تلویزیون، سال ۱۹۲۵، در دست‌های جان لوجی برد پا به دنیا گذاشت. برد بعد از سال‌ها کار کردن روی سیستم‌های تصویری، بالاخره موفق شد اولین تصویر را از طریق کابل بفرستد و اولین تلویزیون رسمی دنیا را بسازد.

چند سال بعد، دکتر الکساندرسن، تلویزیون قبلی را گسترش داد و اولین تلویزیون خانگی را ساخت. تلویزیونی که هم قابلیت انتقال صدا داشت، هم قابلیت انتقال تصویر.

تلویزیون‌ها هرروز پیشرفت می‌کردند و توجه همه را به خودشان جلب می‌کردند. در اوایل دهه ۱۹۴۰، کم‌کم پای تلویزیون‌ها به خانه‌ی افراد متمول باز شد و همه را مبهوت کرد. مردم گروه‌گروه در خانه‌های جمع می‌شدند تا جعبه‌های جادویی را ببینند.

 

روند پیشرفت تلویزیون‌ها چگونه بود؟

تلویزیون‌های مکانیکی

تلویزیون‌های مکانیکی یا همان تلویزیونی که جان لوجی برد ساخت، اجداد تلویزیون‌ها هستند. آن‌ها با دیسک‌های چرخان کار می‌کردند و تنها در فضاهای کاملاً تاریک تصاویر را ارسال می‌کردند. دیسک با کمک موتور می‌چرخید و در هر چرخش یک تصویر را نشان می‌داد. اولین تلویزیون، سی سوراخ داشت و دیسکش حدود ۱۲ بار در هر ثانیه می‌چرخید. در جلوی دیسک، چند لنز برای متمرکز کردن نور روی سوژه قرار داشت و بعد از تصادف نور با سوژه، انرژی نوری به پالس‌های الکتریکی تبدیل می‌شدند. دیسک‌های گیرنده و فرستنده با هم هماهنگ می‌شدند؛ بعد دریافت‌ کننده‌ی رادیویی گیرنده، امواج را به لامپ نئونی ارسال می‌کرد. با روشن شدن لامپ، دیسک می‌چرخید و تصویر فرستنده به نمایش درمی‌آمد. این شروع یک سلسله خاندان بزرگ، به‌نام تلویزیون بود!

تلویزیون‌های الکترونیکی

تلویزیون‌ها، قدم بعدی‌شان را در سال ۱۹۲۷ برداشتند. این بار در دست‌های یک مخترع ۲۱ ساله پیشرفت کردند و چهره‌ی جدید از خودشان ارائه دادند. مخترع اولین تلویزیون الکترونیکی تا ۱۴ سالگی در خانه‌ای بدون برق زندگی کرده بود. فارنسورث از دوران نوجوانی به تبدیل تصاویر به کدها و ارسالشان به کمک امواج رادیویی فکر می‌کرد. رویای فارنسورث بالاخره برآورده شد. فارنسورث توانست علامت دلار را با تلویزیون ارسال کند و نسل جدیدی از تلویزیون‌ها را ساخت که تلویزیون‌های مکانیکی را از میدان به در کردند.

تلویزیون‌های الکترونیکی CRT

بالاخره اولین تلویزیون‌های الکترونیکی رسمی وارد بازار شدند و تلویزیون‌های مکانیکی را رسماً بازنشسته کردند. این تلویزیون‌ها از تکنولوژی CRT (لامپ پرتوی کاتدی) به همراه آنُدها کمک می‌گرفتند. لامپ پرتوی کاتدی، به کمک جریان الکتریکی، پیکسل‌ها را راهی صفحه نمایش می‌کردند. در این دوره کم‌کم برنامه‌های تلویزیونی شکل گرفتند. اولین برنامه‌های تلویزیونی بسیار ساده و ابتدایی بودند؛ تصویری سیاه و سفید از مسابقه‌های ورزشی. یا برنامه‌های ساده‌ای که بازیگرهایشان زیر چراغ‌های پرنور صحنه و گریم‌های تیره پنهان شده بودند.

تلویزیون‌های رنگی

اگر در تاریخچه تلویزیون جستجو کنیم به جایی می‌رسیم که بالاخره پای رنگ‌ها به صفحه‌ی نمایش تلویزیون‌ها باز شد و دنیای جدیدی در عرصه‌ی تصویر شروع شد. ایده‌ی تلویزیون‌های رنگی از سال‌ها پیش مطرح شده بود، اما جهان در گیر و دار جنگ جهانی، فرصتی برای رسیدگی به تلویزیون‌ها نداشت. سال ۱۹۵۳، رنگ‌ها به تلویزیون آمدند. رنگی شدن تصویرها سال‌ها طول کشید، تا این‌که بالاخره در سال ۱۹۷۲، تمام شبکه‌های آمریکایی رنگارنگ شدند.

صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر

تلویزیون‌ها همان‌طور بی‌وقفه قد می‌کشیدند و از پدرهایشان جلوتر می‌زدند. کم‌کم احساس نیاز به صفحه‌ی بزرگ‌تر باعث شد مخترعان به فکر بزرگ‌ کردن جعبه‌های جادویی بیفتند. حالا نوبت قدرت‌نمایی پنل تصویری پلاسما (PDP) بود. تلویزیون‌ها به کمک این پنل می‌توانستند صفحه‌ی بزرگ‌تری داشته باشند و دیگر نیازی نبود آدم‌ها به جعبه بچسبند.

تلویزیون‌های LCD

حالا نوبت نوادگان شیک و پیشرفته‌ی تلویزیون‌ها بود. تلویزیون‌های LCD با ورودشان تحولی در دنیای تلویزیون‌ها پدید آوردند. دیگر آن جعبه‌های چاق و سنگین، تبدیل به دستگاه‌هایی نازک و قدرتمند شدند. تلویزیون‌های LCD با کمک کریستال مایع، تصویرهای تار و ناواضح قبلی را اصلاح کردند و تصویرهای تمیزتر و خوش‌رنگ‌ترین تحویل مخاطب‌ها دادند.

تلویزیون‌های LED

بررسی تاریخچه تلویزیون نشان می‌دهد تلویزیون‌ها شخصیت‌های کمال‌گرایی دارند و هیچ‌وقت قانع نمی‌شوند. بعد از به‌دنیا آمدن LCDها هم بیکار ننشستند و راه افتادند ببینند چطور می‌توانند تصویرهای بهتری ارائه دهند. این تلاش‌ها بالاخره باعث تولد نسل جدیدی از تلویزیون‌ها به نام LED شد. LEDها به جای لامپ فلورسنت از نورافشانی LED استفاده کردند تا وضوح تصویر را بالاتر ببرند و مخاطب را به دنیای تصاویر بکشانند.

تلویزیون‌های OLED

در مسیر سیر تکامل صفحه نمایش تلویزیون ، OLEDها جدیدترین سری از تلویزیون‌ها است که از نظر وضوح تصویر، مچ تمام اجدادش را می‌خواباند. تلویزیون‌های OLED با نمایش قوی رنگ سیاه و استفاده از پیکسل‌ها، تصویری واضح و طبیعی را تحویل چشم‌هایتان می‌دهند.

تلویزیون‌های QLED

سیر تکامل صفحه نمایش تلویزیون پای QLEDها را به دنیا باز کرد. این دستگاه ادعا می‌کنند می‌توانند بیشتر از یک میلیارد رنگ تولید کنند. تصاویر این دستگاه‌ها رسماً دست شما را می‌گیرند و به دنیای خودشان می‌برند.

 

اولین تلویزیون کی وارد ایران شد؟

تاریخچه تلویزیون در ایران به کجا برمی‌گردد؟! اوایل دهه سی، کم‌کم بحث ورود تلویزیون به ایران داغ شد. در نهایت سال ۱۳۳۷ تصمیم قطعی برای تاسیس ایستگاه تلویزیونی گرفته شد و این جعبه‌های جادویی پا به کشورمان گذاشتند. اولین برنامه‌ی تلویزیونی ایران همان سال پخش شد و بعد از آن هرروز چهار ساعت برنامه پخش می‌شد. کم‌کم تلویزیون همه‌گیر شد و پایش را به خانه‌های ایرانی‌ها باز کرد. سال ۱۳۴۷ اولین تلویزیون ملی در ارومیه تاسیس شد؛ بعد از انقلاب تلویزیون ملی با نام سیمای جمهوری اسلامی ایران به کارش ادامه داد و با دو شبکه در خانه‌ها حضور داشت.


چند تاریخ مهم در سیر تکامل دنیای تصاویر

سال ۱۹۲۵: اختراع اولین تلویزیون

سال ۱۹۲۶: راه‌اندازی اولین ایستگاه تلویزیونی جهان

سال ۱۹۲۸: راه‌اندازی اولین تلویزیون خانگی

سال ۱۹۶۲: انتقال سیگنا‌ل‌های تلویزیون به اروپا به کمک ماهواره

سال ۱۹۶۸: اولین ضبط ویدیویی در انگلیس (نمونه VCR)

سال ۱۹۷۰: نخستین ضبط و نگهداری برنامه‌های تلویزیون با کمک تله‌پلیر

سال ۱۹۹۶: رونمایی از اولین دستگاه DVD یا ویدیو پلیر در آمریکا

سال ۲۰۰۰: رونمایی از تلویزیون دیجیتال

سال ۲۰۱۰: رونمایی از نرم‌افزاری مخصوص پخش زنده تلویزیون از طریق آی‌پد

 

در این مقاله که توسط هایپرشاین ارائه شده است به تاریخچه تلویزیون از پیدایش تا الان  پرداختیم. همیشه در هایپرشاین خریدی با کیفیت خوب همراه با قیمت مناسب را تجربه نمایید.

 

ادامه

مجله ( blog / بلاگ ) هایپرشاین

clear-bug-div
ورود کاربران
شبکه های اجتماعی هایپرشاین
  • هایپرشاین را در اینستاگرام دنبال کنید به کانال تلگرام هایپرشاین بپیوندید دارای گواهینامه امنیتی  ssl(وبسایت امن)
کانال تلگرام هایپرشاین
"فروشگاه و سایت تخفیف هایپرشاین" هایپرشاین فروشگاه تخفیفی آنلاین و سایت اینترنتی تخفیف و خرید ارزان می باشد که از سال 92 برنامه ریزی های مدون اولیه برای تاسیس آن انجام شد. مجموعه هایپرشاین در پی برنامه ریزی های متمادی و سنجش بازار، نهایتا اوایل سال 93 فروشگاه اینترنتی و سایت تخفیف هایپرشاین را تاسیس نمود . در فروشگاه اینترنتی و سایت تخفیف هایپرشاین تنها هدف فروش نیست ، بلکه مجموعه هایپرشاین سعی می نماید بر طبق برنامه های خود سایت و فروشگاه اینترنتی را گسترش داده و سایر خدمات را نیز بگنجانیم تا آینده ای نچندان دور تمام نیاز خانوار ایرانی را بتوانبم تامین نماییم و همه بتوانند نیازهای خود را از محل کار ، منزل و ... تنها از طریق ورود به فروشگاه اینترنتی و سایت تخفیف هایپرشاین به نحو مناسبی تهیه نمایند. مجموعه فروشگاه و سایت تخفیف هایپرشاین سعی می نماید جهت نکوداشت انتخاب شما بزرگواران، تمامی محصولاتی که ارائه می دهیم قیمتی پایین تر از قیمت مصرف کننده یا بازار آن کالا را داشته باشند. امیدواریم تلاش مجموعه فروشگاه اینترنتی و سایت تخفیف هایپرشاین باعث جلب رضایت حداکثری شما بزرگواران باشد و بتوانیم خدماتی شایسته شما خوبان و همراهان همیشگی هایپرشاین ارائه دهیم. همچنین هایپرشاین برای خریدهای بیش از 1.000.000تومان، کالای شما را بطور رایگان به سراسر کشور ارسال می نماید.